Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Tadeusz Gajcy / Karolina Cicha

Varšavské povstání patří mezi nejvýznamnější, ale také nejdiskutovanější „velké mýty“ polských dějin. Povstání, které začalo přesně před sedmdesáti léty, 1. srpna 1944, je také hlavním referenčním bodem identity polského hlavního města a jeho obyvatel. Letos se k této příležitosti na Národním stadionu ve Varšavě koná premiéra velkofilmu Město 44. Snímek má o těchto událostech vyprávět z perspektivy mladých lidí, pro které byly okupace a povstání „rychlokurzem dospívání“ v naprosto nenormálních podmínkách.

Stejné téma mládí uprostřed pekla války bude mít i pražská připomínka tohoto výročí. Na palubě „plovoucí galerie“ (A)void kotvící u Výtoně si připomeneme osobnost Tadeusze Gajcyho, jedné z nejvýznamnějších postav polské poezie 20. století, který zahynul v povstání ve věku dvaadvaceti let. Premiéru bude mít první české vydání mini-výboru jeho básní, které přeložil Josef Mlejnek a do knižní podoby zpracovalo grafické studio MAKE detail. Knižečku s názvem Zády opřen o věčnost budete si mít možnost poprvé zakoupit právě během setkání. Gajcyho básně v češtině pak bude číst básník Marek Šindelka.

Vedle Tadeusze Gajcyho bude hlavní hrdinkou večera Karolina Cicha, hudebnice, která je jedním nejzajímavějších fenoménů polské současné nezávislé hudby. Cicha byla účastníkem projektu Gajcy, který díky iniciativě Muzea Varšavského povstání propojil před několika lety špičky polské hudební scény (Kazik, Armia, Luxtorpeda a další) a Gajcyho poezii. Kromě skladeb z tohoto CD zazní i další písničky a zhudebněné básně spojené s Varšavou a válečnou generací.

Vstup volný.

datum:31. července 2014 (čtvrtek) 19:30
místo:(A)void Floating Gallery, Výtoň – náplavka (u Železničního mostu), Praha
pořádá:Polský institut Praha
V tomto měsíci neprobíhají žádné akce.
...nahoru ▲